Zbieramy Krew dla Polski

Zbieramy Krew dla Polski

14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Przy tej okazji Grupa Muszkieterów zachęca do wzięcia udziału w realizowanej wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem IX edycji kampanii „Zbieramy krew dla Polski”. Już w pierwszym miesiącu trwania akcji mieszkańcy 45 miejscowości oddali łącznie 400 litrów krwi. „Zbieramy krew dla Polski” to największa kampania promująca honorowe krwiodawstwo w Polsce.

Mieszkańcy wybranych miejscowości mogą oddawać swoją krew na rzecz potrzebujących pacjentów okręgowych szpitali do 30 września. W maju, który był pierwszym miesiącem trwania kampanii,  na parkingach przy supermarketach Intermarché i Bricomarché w całej Polsce odbyły się łącznie 64 akcje promujące honorowe krwiodawstwo. 47 z nich połączonych było w poborem krwi. Specjalne ambulanse Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, wyposażone w sterylny i bezpieczny dla krwiodawców sprzęt medyczny odwiedziły aż 45 miejscowości – w niektórych z nich pojawiły się dwukrotnie. Akcjom towarzyszyły m.in. konkursy, nauka pierwszej pomocy oraz pokazy straży pożarnej i ratownictwa. Patronat Honorowy nad ogólnopolską kampanią objęło Narodowe Centrum Krwi, a od tego roku wspiera ją także Drużyna#M.

W Światowy Dzień Krwiodawcy chcemy przypomnieć, jak ważne jest honorowe krwiodawstwo oraz zachęcić Polaków do zaangażowania w tę szlachetną inicjatywę, jaką jest kampania „Zbieramy krew dla Polski”. Nie wszyscy mają świadomość, że krew pobrana od jednej osoby, może pomóc kilku innym, dlatego cieszymy się, że już w pierwszym miesiącu  trwania naszej akcji krew oddało blisko 900 osób spośród prawie 1200 chętnych. Dzięki zaangażowaniu tych wspaniałych ludzi, do 31 maja udało nam się zebrać 400 litrów krwi – komentuje Eliza Orepiuk-Szymura, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

 Kto może oddać krew?

Krew mogą oddawać osoby od 18 do 60 roku życia. Starsi krwiodawcy, jeśli cieszą się dobrym zdrowiem, mogą, za zgoda lekarza, oddawać krew nawet do 65 urodzin. W każdym przypadku trzeba ważyć co najmniej 50 kg. Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed nie można także zażywać niektórych leków, w tym aspiryny. W dniu oddania krwi zaleca się zjedzenie lekkiego śniadania i wypicie dużej ilości płynów. Ważne, aby być wypoczętym i wyspanym oraz unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Do oddania krwi i jej składników niezbędne jest okazanie dokumentu tożsamości.

Drużyna#M

W mediach społecznościowych akcję „Zbieramy krew dla Polski” po raz pierwszy wspierać będzie Drużyna#M, zachęcając wszystkich do oddawania krwi na swoim profilu na Facebooku: www.facebook.com/MDruzyna

Drużyna#M to ekipa, której członkiem staje się każdy, kto chce pomagać innym – oddając krew, ale też zachęcając Panie do badań mammograficznych, budując place zabaw, czy przekazując produkty spożywcze Bankom Żywności. „Wysyłamy superbohaterów na urlop! Nasza kolej by pomagać!” – to główne hasło kampanii, do której można przyłączyć się także poprzez stronę: www.superbohaterowienaurlopie.pl Więcej informacji na temat kampanii „Zbieramy krew dla Polski”, w tym harmonogram akcji, znajduje się na stronach internetowych:  www.pck.pl oraz www.oddajkrew.pl

Dodano: 10 sierpnia 2016
Podziel się na: