300 LITRÓW KRWI ODDANO W PIERWSZYM MIESIĄCU AKCJI

300 LITRÓW KRWI ODDANO W PIERWSZYM MIESIĄCU AKCJI

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To dobra okazja, by przyłączyć się do kampanii „Zbieramy Krew dla Polski”, którą w tym roku Grupa Muszkieterów i Polski Czerwony Krzyż organizują już po raz 10. Tylko w maju, w 33 miastach udało się zebrać ponad 300 litrów krwi, od ponad 700 dawców. „Zbieramy krew dla Polski” to największa w kraju kampania promująca honorowe krwiodawstwo.

Krew jest darem ratującym życie. Bez niej nawet najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe. Kampania Grupy Muszkieterów jest realizowana przed sklepami sieci Intermarché i Bricomarché w całej Polsce. Zaangażowanie w działania na rzecz lokalnych społeczności są na stałe wpisane w strategię Grupy, a realizacja akcji wynika z wartości wyznawanych przez firmę i franczyzobiorców.

Centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce nieustannie odnotowują niedobory w zapasach krwi, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy spada liczba krwiodawców. Niestety latem z powodu większej liczby różnego rodzaju wypadków drogowych zapotrzebowanie na krew rośnie, dlatego kampania „Zbieramy Krew dla Polski” realizowana jest co roku między majem a październikiem. – mówi Eliza Orepiuk-Szymura, Dyrektor Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów i dodaje Z danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wynika, że największe zapotrzebowanie dotyczy krwi 0Rh- oraz BRh-, ale niedobory obejmują wszystkie grupy, dlatego zachęcam wszystkich do udziału w akcji.

Zbieramy krew dla Polski_maj 17

Kto może oddać krew?

Krew mogą oddawać osoby od 18 do 60 roku życia, o wadze co najmniej 50 kg. Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed nie można także zażywać niektórych leków, w tym aspiryny. W dniu oddania krwi warto zjeść lekkie śniadanie i wypić dużą ilość wody. Przed oddaniem krwi niezbędne jest okazanie dokumentu tożsamości.

Każdy, kto zdecyduje się na oddanie krwi, uzyska bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych oraz, w ramach propagowania przez Grupę Muszkieterów idei udzielania pierwszej pomocy, otrzyma breloczek pierwszej pomocy, zawierający maseczkę do sztucznego oddychania oraz jednorazowe rękawiczki Od 2008 roku Grupa Muszkieterów i Polski Czerwony Krzyż zebrali łącznie ponad 13 600 litrów krwi od blisko 40 200 dawców.

Więcej informacji na temat kampanii „Zbieramy krew dla Polski”, w tym harmonogram akcji, znajduje się na stronach internetowych:

www.muszkieterowie.pl, www.pck.pl oraz www.oddajkrew.pl

Dodano: 14 czerwca 2017
Podziel się na: