LATO – NAJLEPSZY CZAS NA PRACE REMONTOWE

LATO – NAJLEPSZY CZAS NA PRACE REMONTOWE

Wakacje to nie tylko czas wyjazdów urlopowych i odpoczynku. Sezon letni często wykorzystujemy również na mniejsze lub większe prace remontowe. Wysokie temperatury i suche powietrze sprzyjają wysychaniu farb, a dłuższe dni pozwalają szybciej ukończyć remont. W okresie letnim, możemy bez przeszkód odnowić także zewnętrzne elementy budynku, co nie byłoby możliwe jesienią lub zimą. Bricomarché podpowiada, o czym warto pamiętać podczas wakacyjnego remontu.

Planowanie prac jest podstawą

Podstawą remontu jest jego zaplanowanie. Sporządzenie wstępnego biznesplanu i harmonogramu pozwoli nam oszacować koszty i zminimalizować ryzyko przedłużenia się prac. Na początku powinniśmy dokładnie zmierzyć remontowaną powierzchnię, po czym postarać się określić ile materiałów i akcesoriów jest nam potrzebne. Zapobiegniemy wówczas sytuacji, w której w trakcie remontu niespodziewanie zabraknie nam tynku czy farby. Pamiętajmy jednak, że w przypadku podłóg należy zaopatrzyć się w 10-15 proc. zapasu, tak by materiałów starczyło również na docinanie. Podczas rozpisywania kosztorysu, warto także pomyśleć o dodatkowej rezerwie na nieoczekiwane sytuacje. Faktyczny koszt remontu poznamy bowiem dopiero po jego ukończeniu.

Pokój – najczęściej remontowane pomieszczenie

W zeszłorocznym badaniu przeprowadzonym przez serwis Oferteo.pl, Polacy wskazują, że pokój jest pomieszczeniem, które najczęściej wymaga remontu [1]. Niezależnie od tego czy chcemy przeprowadzić generalny remont czy tylko odnowić pokój dzienny lub sypialnię, istotna będzie kolejność przeprowadzanych działań. Na początku najlepiej wykonać prace, które zabiorą najwięcej czasu, np. poprawę instalacji elektrycznej czy cyklinowanie podłóg. Dopiero po najtrudniejszych czynnościach, przyjdzie pora na malowanie. Przed zakupem farby musimy sprawdzić, jaka jest jej specyfikacja. Jeśli chcemy pokryć małe rysy i zniekształcenia, wybierzmy farbę winylową. Jeżeli jednak bardziej zależy nam na powłoce odpornej na szorowanie, powinniśmy pomyśleć o farbie lateksowej. Zanim pomalujemy ściany, musimy także pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu. Prace zawsze rozpoczynamy od sufitu, a kończymy na ścianach. Po wyschnięciu farby możemy zabrać się za meble i dekoracje.

Zmiany w kuchni

Aby korzystanie z kuchni było dla nas komfortowe, powinniśmy dobrze przemyśleć zakup potrzebnych materiałów i sprzętu. Na ścianach najlepiej sprawdzą się farby specjalnie przeznaczone do malowania kuchni. Są one zazwyczaj odporne na szorowanie, działanie tłuszczu czy nagromadzenie pary wodnej. W okolicach blatu i przy kuchence, warto położyć glazurę lub szkło hartowane, z których łatwo zmyjemy brud i zachlapania. Podłoga powinna być odporna na zarysowania i ścieranie, dlatego najlepszym rozwiązaniem w kuchni będzie gres, terakota lub twarde drewno.

Remont łazienki

W zależności od tego czy chcemy przeprowadzić gruntowny remont, czy tylko dokonać kosmetycznych zmian, koszt i czas remontu łazienki może się różnić. Aby odmienić jej wnętrze zwykle wystarczy zmiana kafelków czy zainstalowanie nowej armatury. Remont rozpoczynamy od wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej czy elektrycznej, do czego najlepiej zatrudnić fachowca. Jeśli decydujemy się na zmianę armatury warto skorzystać z innowacyjnych rozwiązań, takich jak np. baterie prysznicowe oszczędzające wodę. Na podłodze w łazience, najczęściej stosuje się płytki ceramiczne lub gresowe oraz inne materiały odporne na zmienną temperaturę i wysoką wilgotność. Oprócz rodzaju i koloru płytek, istotna jest także ich wielkość. Aby podłoga wyglądała lepiej, wybieramy taki rozmiar płytek, by nie trzeba było ich przycinać. Ściany, szczególnie w okolicach umywalki, wanny czy prysznica, pokrywamy płytkami ściennymi, jednak w pozostałych miejscach możemy zastosować dobrej jakości wodoodporną farbę. Dopełnieniem wystroju wnętrza, będzie odpowiednio dobrane oświetlenie lub lustro, które również są dostępne w ofercie sklepów Bricomarché.

Prace na balkonach i tarasach

Podczas remontu balkonu lub tarasu najlepiej zastosować preparaty jednego producenta, dzięki czemu uzyskamy odpowiednie parametry techniczne.
Płytki tarasowe powinny być mrozoodporne, antypoślizgowe, posiadać IV lub V klasę ścieralności, a także nie większą niż 3 proc. nasiąkliwość. Najbardziej popularne są te wykonane z gresu, ze względu na jego wysoką trwałość. Często wykorzystuje się także granit, bazalt, piaskowiec lub wapień. Podczas ich kładzenia, nie można zapomnieć o zachowaniu 2 proc. spadku.

Barierki balkonowe i tarasowe także wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Do oczyszczenia metalowej balustrady używamy miedzianej szczotki, która zetrze kurz, rdzę i starą farbę, a następnie wyrównujemy powierzchnię przy pomocy papieru ściernego. W przypadku barierki z drewna, najpierw delikatnie oczyszczamy drewno, a później papierem ścieramy farbę lub lakier. Po przygotowaniu obu powierzchni, zabezpieczamy je – metal przed korozją, a drewno przed próchnieniem i pękaniem. Balustradę malujemy specjalnie przeznaczoną do tego farbą lub odpowiednim lakierem zewnętrznym.

Jak remontują Polacy?

Według zeszłorocznego badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, Polacy najczęściej decydują się na remont kilku pomieszczeń naraz. Z raportu wynika także, że jesteśmy zwolennikami realizowania prac w dużych pomieszczeniach, o powierzchniach większych niż 40 m2 (zdanie 73 proc. ankietowanych). Zakres wykonywanych prac, jaki najczęściej interesuje Polaków, poszukujących fachowców to malowanie (17 proc. wskazań) oraz układanie glazury lub terakoty (15 proc.) [2].

[1] Jak wyglądają remonty Polaków? Raport 2016-2017, Oferteo.pl, https://www.oferteo.pl/raporty/jak-wygladaja-remonty-polakow-raport-2016-2017.

[2] Tamże.

Dodano: 16 sierpnia 2018
Podziel się na: