Stacje ładowania samochodów elektrycznych już niedługo staną przy sklepach spożywczych Intermarché. Sieć planuje otwarcie pierwszych stacji w Ostródzie, Grajewie oraz Knurowie. W ten sposób Grupa Muszkieterów, w skład której wchodzą sklepy Intermarché i Bricomarché, działa na rzecz rozwoju transportu elektrycznego, który w dłuższej perspektywie może wpłynąć na poprawę jakości powietrza.
Dążenie do ograniczenia emisji spalin i zużycia paliwa jest najważniejszym czynnikiem decydującym o rozwoju rynku paliw alternatywnych w transporcie na całym świecie. Jak pokazują najnowsze statystyki globalny rynek samochodów elektrycznych rośnie w zawrotnym tempie. Według danych firmy Frost & Sullivan sprzedaż aut zasilanych energią elektryczną wyniosła 1,2 miliona sztuk w 2017 roku, a szacuje się, że do 2025 roku ich sprzedaż powinna przekroczyć 9 milionów egzemplarzy.
Wiele krajów wprowadza rozwiązania prawne zachęcające do kupowania aut elektrycznych. Najczęściej są to ulgi i zwolnienia podatkowe albo dopłaty bezpośrednie do zakupu samochodów. Podobnie sytuacja przedstawia się w Polsce – w lutym bieżącego roku została przyjęta ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, której głównym założeniem jest stworzenie warunków do upowszechnienia transportu elektrycznego w naszym kraju. Ustawa przewiduje wiele udogodnień dla kierowców samochodów elektrycznych, w tym niższą akcyzę na ich zakup, korzystniejszą stawkę amortyzacji czy możliwość darmowego postoju w strefach płatnego parkowania.
Pierwsze stacje Intermarché w Ostródzie, Grajewie i Knurowie
Grupa Muszkieterów przygotowuje się na rozwój rynku elektromobilności w Polsce i planuje otwarcie pierwszych stacji ładowania pojazdów elektrycznych Intermarché w Ostródzie, Grajewie oraz Knurowie.
– Elektromobilność jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłowych. Transport elektryczny obejmuje coraz większą liczbę krajów, zyskuje na popularności również w Polsce. Wychodząc naprzeciw tym najnowszym trendom, otwieramy pierwsze stacje ładowania samochodów elektrycznych – mówi Armen Papazjan, Dyrektor Generalny Intermarché, i dodaje – Otwieramy te stacje z nadzieją, że w kolejnych latach na naszych drogach będzie coraz więcej samochodów napędzanych energią elektryczną, a dzięki temu poprawi się jakość powietrza.
Prace związane z uruchomieniem stacji w Ostródzie przebiegają pomyślnie i są już na końcowym etapie. Stacja została zasilona przez dystrybutora energii elektrycznej – firmę Energa Operator, a teraz czeka na odbiór przez Urząd Dozoru Technicznego.
Na podobnym poziomie zaawansowania są prace dotyczące otwarcia stacji ładowania w Grajewie – została ona zasilona przez dostawcę energii elektrycznej, a następnie będzie sprawdzona przez Urząd Dozoru Technicznego.
Nieco dłużej na stację ładowania samochodów elektrycznych będą musieli poczekać mieszkańcy Knurowa. Trwają ostatnie ustalenia między przedstawicielami Intermarché w Knurowie a dostawcą energii elektrycznej – firmą Tauron. Po ich zakończeniu rozpoczną się prace budowlane, a na przełomie lipca i sierpnia jest planowana instalacja.
Każda ładowarka, która stanie w punktach ładowania pojazdów Grupy Muszkieterów, będzie mogła obsłużyć dwa samochody. Dobra wiadomość dla kierowców jest taka, że na tę chwilę sieć nie planuje wprowadzać opłat za ładowanie.
Polska mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych
Według szacunków Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL, które kontroluje ogólnodostępną sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych, obecnie w naszym kraju jest około 150 tego typu punktów w odpowiednim standardzie. W porównaniu z krajami Europy Zachodniej jest to mało, jednak warto zaznaczyć, że stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce dopiero będą powstawać.
Wychodząc naprzeciw nowym trendom na rynku, Grupa Muszkieterów planuje rozwój takich stacji przy swoich sklepach, początkowo przy głównych szlakach komunikacyjnych. W tym celu nawiązała współpracę z Greenway Infrastructure Poland Sp. z o.o., jedną z największych firm w Polsce wspierających rozwój elektromobilności oraz świadczących usługi z zakresu budowy i eksploatacji sieci stacji ładowania aut elektrycznych. Greenway Polska, współdziałając z różnymi partnerami, do końca 2020 roku zamierza postawić blisko 200 takich stacji.