gallery_top

Niemal 1000 dzieci z całej Polski zapewne jeszcze długo będzie wspominało tegoroczne wakacje. To wszystko dzięki niezliczonej ilości atrakcji, którą Muszkieterowie przygotowali dla nich w ramach programu „Wakacje z Muszkieterami”. Akcja została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu ze strony supermarketów Intermarché i Bricomarché. Łączny koszt wypoczynku dla dzieci w ramach tej akcji przekroczył 1 mln złotych.

Dla właściwej regeneracji organizmu potrzeba co najmniej kilka dni wolnego. Dzieci w okresie wakacyjnym powinny zatem odpocząć, zarówno fizycznie jak i psychicznie, od intensywnej pracy umysłowej w szkole. To bardzo ważne, gdyż wpływa to pozytywnie na ich rozwój. Niestety, co roku spora liczba dzieci spędza lato w domach. Ich rodzice nie mają możliwości zapewnienia im wakacyjnego wyjazdu. 

Muszkieterowie, czyli właściciele supermarketów Intermarché i Bricomarché, którzy są założycielami i darczyńcami Fundacji Muszkieterów, postanowili zmierzyć się z tym problemem. Dzięki akcji „Wakacje z Muszkieterami” niemal 1000 dzieci mogło odpocząć po ciężkiej pracy w minionym roku szkolnym. Dla większości z nich był to pierwszy w życiu wyjazd wakacyjny poza miejsce zamieszkania.

Pierwsza edycja programu „Wakacje z Muszkieterami” adresowana była do uczniów w wieku 8-12 lat, pochodzących z rodzin mniej zamożnych lub zamieszkujących placówki opiekuńczo-wychowawcze. Kandydaci musieli odznaczać się wzorową postawą oraz dobrymi wynikami w nauce. 

Właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché chcąc w rzetelny sposób wytypować osoby wpisujące się w podstawowe założenia programu, nawiązali współpracę z niemal 300 organizacjami współpracującymi, m.in.: szkołami podstawowymi, Miejskimi Ośrodkami Pomocy Rodzinie, Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie oraz organizacjami pozarządowymi. 

Muszkieterowie przygotowali dla dzieci łącznie 4 turnusy: 2 nad morzem oraz 2 w górach. Dzieci z południa kraju miały okazję odpocząć na słonecznej plaży w Jastrzębiej Górze, natomiast te z północy Polski pojechały podziwiać tatrzańskie góry w Murzasichlu. Autokary wiozące dzieci na kolonie przejechały łącznie niemal 50 000 km. Opiekę nad uczestnikami kolonii sprawowało ponad 60 wychowawców

Atrakcje na Wakacjach z Muszkieterami

Na uczestników wypoczynku czekało mnóstwo ciekawych atrakcji m.in. ogniska integracyjne, letnie seanse filmowe oraz nocne gry plenerowe. Dzieci brały udział w licznych kreatywnych zajęciach rozwijających ich umiejętności oraz wycieczkach krajoznawczych. Dzieci jadące nad morze do Jastrzębiej Góry zwiedziły Trójmiasto oraz Przylądek Rozewie, natomiast te, które trafiły w góry, miały okazję zobaczyć Kraków, Zakopane i Wadowice.

Uczestnicy kolonii wzięli również udział w zajęciach utrwalających 8 wartości Małego Muszkietera, jakimi są: odwaga, uczynność, otwartość, wrażliwość, mądrość, sumienność, pracowitość i uczciwość.

Zajęcia te realizowane były w ramach stworzonego na potrzeby akcji unikalnego programu Fundacji Muszkieterów. Jego zadaniem było uświadomienie dzieciom, jak ważna jest praca nad własnym rozwojem.

W trakcie turnusów, podopiecznych Fundacji Muszkieterów odwiedzali goście. Jednym z nich była Pierwsza Dama RP – Agata Kornhauser-Duda, która objęła akcję „Wakacje z Muszkieterami” swoim honorowym patronatem. Pani Prezydentowa przyjechała spotkać się z dziećmi wypoczywającymi na jednym z turnusów w Murzasichlu. Tego dnia uczestnicy kolonii zorganizowali pokaz mody ekologicznej oraz targ, na którym sprzedawali różnorodne produkty i usługi. Pierwsza Dama RP bardzo chętnie przyłączyła się do wspólnej zabawy.

Dzieci miały okazję poznać również ambasadorkę programu, wielokrotną medalistkę olimpijską w szermierce, Sylwię Gruchałę. Polska florecistka udzieliła uczestnikom kolonii i pretendentom do tytułu „Małego Muszkietera” kilku cennych wskazówek na temat zasad gry fair play, a także sędziowała w trakcie ich pierwszych pojedynków na szpady. Sylwia Gruchała odwiedziła dzieci podczas 3 turnusów: dwóch w Jastrzębiej Górze i jednym w Murzasichlu.

gallery_top

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × 2 =