BLISKO 16 000 LITRÓW KRWI ZEBRALI MUSZKIETEROWIE RAZEM Z PCK

BLISKO 16 000 LITRÓW KRWI ZEBRALI MUSZKIETEROWIE RAZEM Z PCK

W ramach XI edycji kampanii „Zbieramy Krew dla Polski” ponad 2 600 dawców oddało blisko 1 200 litrów krwi. W ciągu 11 lat kampanii realizowanej przez Grupę Muszkieterów, zarządzającą sieciami Intermarché i Bricomarché, wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem zebrano jej natomiast łącznie blisko 16 000 litrów od ponad 35 000 dawców.

26 października świętowaliśmy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Jego ideą jest popularyzacja oddawania krwi, narządów, a także krwiotwórczych komórek macierzystych. Grupa Muszkieterów, we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, już od 11 lat organizuje kampanię „Zbieramy Krew dla Polski”, by przełamać obawy Polaków oraz zachęcić ich do wspierania honorowego krwiodawstwa.

Mimo ogromnego postępu technologii i medycyny, nikt nie wynalazł syntetycznego odpowiednika krwi. Jej przetoczenie jest czasami jedyną możliwością na uratowanie życia lub zdrowia. Właśnie dlatego bardzo dziękujemy wszystkim dawcom oraz organizatorom, którzy przez 11 lat kampanii „Zbieramy Krew dla Polski” działali na rzecz honorowego krwiodawstwa. W tym czasie udało nam się zebrać blisko 16 000 litrów krwi. Razem osiągnęliśmy ogromny sukces! mówi Eliza Orepiuk-Szymura, Dyrektor Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

Od maja do września 2018 r. ambulanse Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pojawiały się na parkingach przed sklepami Intermarché i Bricomarché w całej Polsce. W 107 miastach 15 polskich województw przeprowadzono łącznie 129 zbiórek krwi. Akcjom towarzyszyły także liczne konkursy, pokazy straży pożarnej i ratownictwa medycznego oraz pokazy udzielania pierwszej pomocy.

 

Rekordziści kampanii „Zbieramy Krew dla Polski” 2018:

województwa:

 • dolnośląskie – zebrano 189,5 litra krwi od ponad 420 dawców
 • wielkopolskie – zebrano 178,5 litra krwi od blisko 400 dawców
 • śląskie – zebrano 136,4 litra krwi od ponad 300 dawców

miasta:

 • Bolesławiec (Bricomarché) – zebrano 59 litrów krwi od ponad 130 dawców
 • Oleśnica (Intermarché) – zebrano 36,5 litra krwi od ponad 80 dawców
 • Brzeg Dolny (Intermarché) – zebrano 27 litrów krwi od 60 dawców

Od 2008 r. Grupa Muszkieterów i Polski Czerwony Krzyż w ramach kampanii zebrali łącznie blisko 16 000 litrów krwi od ponad 35 000 dawców. Pozwoliło to na przeprowadzenie wielu zabiegów i operacji ratujących życie. W ciągu tych 11 lat odbyło się łącznie ponad 1 400 zbiórek krwi i blisko 230 dodatkowych akcji promujących honorowe krwiodawstwo. W tym czasie chęć oddania krwi zgłosiło około 46 000 chętnych – podsumowuje 11 lat akcji Renata Kawka, Sekretarz Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

 

Rekordziści 11 lat kampanii „Zbieramy Krew dla Polski”:

województwa:

 • dolnośląskie – zebrano blisko 2 700 litrów krwi od blisko 6 000 dawców
 • wielkopolskie – zebrano ponad 2 400 litrów krwi od ponad 5 300 dawców
 • śląskie – zebrano ponad 1 900 litrów krwi od ponad 4 200 dawców

 

Działalność prospołeczna wpisana jest na stałe w strategię realizowaną przez Grupę Muszkieterów. Każdy przedsiębiorca, przystępujący do Grupy, deklaruje gotowość do prowadzenia działań na rzecz społeczności lokalnych, w tym niesienia pomocy potrzebującym. Zasada ta przyświeca wszystkim inicjatywom dobroczynnym podejmowanym przez Grupę Muszkieterów.

Więcej informacji na temat kampanii „Zbieramy Krew dla Polski” oraz pozostałych akcji społecznych Grupy Muszkieterów realizowanych na rzecz lokalnych społeczności, w tym:

 • kampanii profilaktyki raka piersi „Muszkieterowie dla Polek”;
 • zbiórek żywności organizowanych we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności;
 • programu tworzenia bezpiecznych i kolorowych Placów Zabaw – Muszkieterowie

znajduje się na stronie internetowej: www.muszkieterowie.pl

Dodano: 30 października 2018
Podziel się na: